Ciekawe zakątki szwedzkiej stolicy

Choć Sztokholm nie jest odwiedzany tak często jak Paryż czy Londyn, nie oznacza to wcale, że i tam nie ma miejsc, które zdecydowanie warto zwiedzić. W tym tekście przedstawimy przynajmniej kilka z nich.

Ciekawym punktem na mapie stolicy Szwecji jest choćby tamtejsza Kungliga Operan czyli Opera Królewska. Znajduje się na lądowej części miasto (Sztokholm posiada także wyspy). Powstała ona w XIX wieku, ale jeszcze pod koniec stulecia przeniesiono ją w inne miejsce. We wnętrzach odbywają się nie tylko przedstawienia, ale też istnieje możliwość zwiedzenia gmachu. A trzeba wiedzieć, że rzeczywiście jest co zwiedzać. Na uwagę zasługują zresztą już same wnętrza utrzymane w duchu neorenesansu. Zwiedzać można samemu, ale istnieje też opcja wynajęcia przewodnika, który ze znawstwem opowie na całą historię tej szwedzkiej opery,

Miejsce, które jest stałym punktem wycieczek przemierzających Sztokholm jest tamtejszy Zamek Królewski. Wybudowano go w 1754 roku, po ponad pół wieku od decyzji o jego powstaniu. Ta dość duża przestrzeń czasowa w sumie nie dziwi, jeśli spojrzy się na wykonanie poszczególnych komnat, czy generalnie całości. Wykonano ją z resztą bazując na architektoniczne kanony baroku, a nie od dziś wiadomo, że jest to styl, który nie stroni od elegancji i niemal majestatycznie rozumianego przepychu. Obecny pałac zajął zresztą miejsce poprzedniej tego typu budowli. Ona z kolei wykonana była w duchu renesansu. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie tam szwedzka para królewska przyjmuje oficjalne delegacje podczas wizyt.

Jednym z najważniejszych przestrzeni ekspozycyjnych w Szwecji jest muzeum Vasa. Pod tą nazwie kryje się ekspozycja zlokalizowana na galeonie o tej samej nazwie. Pasjonaci marynistyki powinni czuć się tam – nomen omen – jak ryba w wodzie. Budowa okrętu zajęła w sumie dwa lata, a ukończono ją w 1628 roku. Jego czas na wodach był ekstremalnie mona by rzec krótki. Wszystko dlatego, że do zatonięcia doszło podczas… swego pierwszego próbnego rejsu. Mało tego. Statek nie zdołał przepłynąć nawet kilkudziesięciu kilometrów! Dziś zwiedzający mogą podziwiać między innymi bogate zdobienia ruf, czy też przedmioty codziennego użytku, które mieli użyć marynarze wyruszające w kolejne rejsy. Jak już wiemy, rozpoczął się tylko jeden, jedyny, w dodatku zakończony najgorzej, jak w tym wypadku się dało. Jak wiadomo, w ówczesnych czasach niemożliwe było wydobycie tak ogromnych jednostek pływających. Zrobiono to więc dopiero ponad trzy wieku później, bo w latach 60. Minionego stulecia.

Szwecja to dobra baza wypadowa do dalszych podróży, ponieważ lotnisko ma dość rozbudowaną siatkę połączeń lotniczych. Jeśli podczas naszej podróży zechcemy udać się nieco bardziej egzotyczne miejsce, warto pomyśleć o Kuwejcie! Choć nie jest to oczywista destynacja wakacyjna, Kuwejt swoim bogactwem i rozwojem budzi zachwyt nawet u największych leniuchów, preferujących leżenie na plaży niż aktywny odpoczynek. Warto przed wyjazdem zastanowić się jaką walutę zabrać do Szwecji i jaka jest waluta Kuwejtu! Obydwie są dostępne od ręki w jednej z sieci kantorów Tavex, który oferuje dodatkowo innowacyjną usługę waluty z dostawą do domu.