Drewniane elementy konstrukcji dachu

Konstrukcja dachu jest jednym z kluczowych elementów budynku, który pełni wiele istotnych funkcji, takich jak zapewnienie stabilności, nośności i trwałości.

Drewno sosnowe, ze względu na swoje doskonałe właściwości fizyczne i mechaniczne, jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do budowy drewnianych wiązarów dachowych.

Drewniane elementy konstrukcji dachu

Dachowe wiązary kratowe do podtrzymywania konstrukcji

Drewniane wiązary dachowe pełnią kluczową rolę w konstrukcji dachu. Są to elementy nośne, które wspierają pokrycie dachowe oraz przenoszą obciążenia na mury nośne lub inne elementy konstrukcyjne. Drewno sosnowe jest często stosowane do budowy wiązarów dachowych ze względu na swoją wytrzymałość, elastyczność, lekkość oraz dużą dostępność na rynku. Wiązary kratowe z drewna mogą przybierać różne kształty i formy, w zależności od projektu i wymagań konstrukcyjnych. Najczęściej stosowane są wiązary krokwiowe i wiązary więźbowe.

Wiązary krokwiowe to najprostsza i najczęściej stosowana forma drewnianych wiązarów dachowych. Składają się z dwóch równoległych elementów drewnianych krokwi, które są połączone za pomocą przekładni. Krokiew jest elementem poziomym, który podtrzymuje pokrycie dachowe, a także przenosi obciążenia na mury nośne. Wiązary krokwiowe są stosowane w dachach o mniejszych rozpiętościach oraz mniejszych obciążeniach dachowych. Wiązary kratowe są bardziej zaawansowaną formą drewnianych wiązarów dachowych. Składają się z krokwi, zastrzałów, rozpórek oraz innych elementów konstrukcyjnych, które współpracują ze sobą w celu utrzymania konstrukcji dachu. Wiązary więźbowe są stosowane w dachach o większych rozpiętościach oraz większych obciążeniach dachowych, gdzie konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Wiele firm budowlanych wykorzystuje wiązar kratowy, który charakteryzuje wysoka nośność, w tym przypadku podczas projektowania bardzo istotne jest obliczenie sił, jakie będą działały na kratownice wykonane z drewna. Należy uwzględnić ciężar śniegu, silny wiatr, dzięki czemu można określić, jakiego rodzaju konstrukcja powinna podtrzymywać dach na określonym rodzaju budynku.