Jak skutecznie chronić domenę internetową?

Domena internetowa może być jednym z najważniejszych elementów marketingu dla firmy.

Dobrym przykładem są sklepy internetowe czy też firmy usługowe, które pozyskują większość klientów za pośrednictwem internetu. Powinniśmy wiedzieć, że domena z nazwą firmy może być chroniona przez prawo. Możemy zgłosić do Urzędu Patentowego wniosek o ochronę nazwy firmy, w tym także adresu internetowego, gdzie będzie znajdowała się nasza nazwa.

Jak skutecznie chronić domenę internetową?

Ochrona nazwy i domeny

W przypadku rejestracji domeny powinniśmy zarejestrować ją na właściciela, niekiedy domena rejestrowana jest na agencję reklamową, co jest dobrym rozwiązaniem ze względu na tytuł własności. Podobnie nie powinna być zarejestrowana na pracownika, przykładowo działu informatycznego. Domenę internetową rejestrujemy na określony czas, w tym przypadku warto wybrać okres dłuższy niż 1 rok, przykładowo 3 lata oraz pamiętać o odnawianiu abonamentu. Jeżeli posiadamy prawidłowo zarejestrowaną domenę internetową, możemy zwrócić uwagę na sposoby jej ochrony. Jeżeli nie zastrzegamy nazwy w Urzędzie Patentowym, mogą chronić nas przepisy dotyczące znaków rejestrowanych, ustawa dotycząca ochrony przed nieuczciwą konkurencją. W tym przypadku właścicielem domeny jest osoba, która zarejestrowała ją jako pierwsza.
Domenę internetową najczęściej rejestrujemy z końcówką dla Polski .pl, możemy również wykorzystać domeny globalne, takie jak .com. Dodatkowo dostępne są także domeny kojarzące się z daną branżą, domeny dotyczących danego obszaru, miasta. Dlatego powinniśmy wybrać nazwę, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszego biznesu. Niekiedy może zdarzyć się, że nieuczciwa konkurencja zarejestruje nazwę z inną końcówką. W tym przypadku będzie nas chroniło prawo patentowe, dotyczące posiadania praw do danej nazwy.

Szczegółowe informacje dotyczące zastrzegania domen, ochrony ze strony Urzędu Patentowego, możemy znaleźć na stronie https://teoriabiznesu.pl/firma/jak-chronic-domene-internetowa-przed-przejeciem/. Częstym problemem jest wykupowanie tanich domen z inną końcówką przez konkurencję, mogą być to także domeny z błędem w adresie, dlatego warto zwracać uwagę na adres, pod jakim zarejestrowany jest nasz sklep czy też firma usługowa.