Jak wybrać kartę graficzną?

Karta graficzna jest tym podzespołem komputera, na który uwagę zwracają przede wszystkim gracze oraz osoby zajmujące się obróbką zdjęć i przygotowywaniem grafiki. Czy rzeczywiście „zwykli użytkownicy” komputera mogą pominąć tę kwestię i skupić się na przykład wyłącznie na parametrach procesora czy pamięci? Nie do końca. Jeśli chcemy korzystać z komputera w sposób komfortowy, oglądać zdjęcia czy filmy warto wybrać kartę graficzną dopasowaną do waszych potrzeb.

Karty biurowe

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym seryjnie w komputerach PC, ale także w notebookach, są karty graficzne biurowe. Określenie to nie jest przypadkowe, gdyż z ich parametrów będą zadowolone osoby okresowo korzystające z programów graficznych, raczej w amatorskim wymiarze. Karty te nie są także przeznaczone dla zapalonych graczy, którzy wydajnością tych podzespołów z pewnością nie będą usatysfakcjonowani. Jednak do użytku domowego, czy jak nazwa wskazuje – biurowego, nadają się idealnie.

Zupełnie innymi parametrami wyróżniają się karty graficzne przeznaczone typowo dla graczy. Często możecie spotkać się z modną nazwą „karty gamingowe”. Posiadają znacznie więcej mocy obliczeniowej w porównaniu do wspomnianych wcześniej wersji biurowych, dlatego wirtualne rozgrywki mogą odbywać się bez zakłóceń, nawet w przypadku wyboru bardzo wymagających gier. Wymianę karty, w czym pomoże pożyczka gotówkowa, można zrealizować także w komputerach już posiadanych. W tym przypadku jednak należy sprawdzić kompatybilność płyty głównej z wybranym modelem grafiki.

Najwyższe parametry

Niektórzy myślą, że karty dla graczy to najlepsze, co możemy spotkać na rynku. Nic bardziej mylnego. Znacznie wyższymi parametrami cechują się tak zwane karty profesjonalne, wykorzystywane na przykład przez pracownie architektoniczne oraz osoby tworzące grafikę trójwymiarową. Są to produkty dedykowane ściśle do konkretnych zastosowań, dlatego niezbyt sprawdzą się w przypadku gier. Decydując się na zamówienie nowego komputera czy zakup notebooka, warto dopytać sprzedawcy, jaka karta będzie najlepszym wyborem, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Pamiętajcie także, że nie tylko karta wpływa na komfort korzystania z komputera i jego wydajność. Zadbajcie również o odpowiedni procesor, dysk twardy SSD, a także pamięć RAM. Dopiero zestawienie tych kilku podzespołów zapewni efektywne, wygodne i przede wszystkim szybkie korzystanie z komputera i wykonywanie na nim nawet najbardziej skomplikowanych prac graficznych.