Praca Dobrodzień – gdzie szukać ofert pracy?

Dobrodzień to miasto w powiecie oleskim, w województwie opolskim, położone mniej więcej w połowie drogi między Opolem a Częstochową, niedaleko Lublińca. Wszystkie te miejscowości cechują bardzo dobre połączenia drogowe (sprawny transport zapewniają między innymi DK46, DW901). Liczba mieszkańców Dobrodzienia wynosi około 3,7 tys. osób, powierzchnia miejscowości to 19,46 kilometra kwadratowego.

Miasto jest przyjazne do życia, położone w malowniczej okolicy, w otoczeniu rozległych lasów, blisko jezior np. Jeziora Turawskiego. Na wschód od Dobrodzienia rozciąga się Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą. W miasteczku bez wątpienia można odpocząć od zgiełku większych miejscowości. A do kogo kierowane są najczęściej ogłoszenia typu praca Dobrodzień?

Dobrodzień – jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Dobrodzień to nieduży ośrodek gospodarczy, a tutejsze firmy nastawione są przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb mieszkańców regionu. W mieście rozwijają się handel i usługi. Znajdziemy tu także producentów, głównie z branży meblowej. Kilkanaście zakładów produkcyjnych generuje spore zapotrzebowanie na pracowników obróbki drewna, stolarzy i tapicerów. Oferty pracy czekają też między innymi w budownictwie – szczególnie na osoby posiadające różnego rodzaju uprawnienia, techników i inżynierów budownictwa. Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, także tutaj praca czeka w sektorze budżetowym – w opiece zdrowotnej, oświacie, służbach mundurowych.

W ocenie indywidualnych szans na zatrudnienie może pomóc badanie Barometr zawodów, ukazujące zapotrzebowanie na rynku pracy w poszczególnych częściach kraju. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie oleskim wskazano aż 37 grup profesji deficytowych. W nadwyżce kandydatów do pracy – w stosunku do dostępnych ofert zatrudnienia – znajdują się z kolei przedstawiciele tylko jednego zawodu – ekonomisty. 

Rynek pracy w Dobrodzieniu i powiecie oleskim nie jest duży, niemniej dość zróżnicowany. Dobrym prognostykiem dla osób rozglądających się za etatem jest niskie bezrobocie w powiecie. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w maju 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła w nim tylko 4,3%, była zatem zdecydowanie niższa od poziomu wojewódzkiego – 6,6%, a także krajowego – 6,1%. 

Oferty pracy w Dobrodzieniu – gdzie je znaleźć?

Szukanie pracy w Dobrodzieniu nie musi być trudne ani czasochłonne. Jeśli aktualnie pozostajemy bez zatrudnienia, na początek wybierzmy się do Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie i sprawdźmy, czy nie czekają na nas propozycje etatu, stażu bądź szkolenia. W PUP możemy też skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, przedyskutować ze specjalistą rynku pracy kwestię przebranżowienia, uzyskać informacje o różnych formach wsparcia, w tym finansowego. Jeśli spełniamy wymagania ustawowe, uzyskamy także status osoby bezrobotnej, dzięki czemu między innymi zostaniemy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. 

PUP może stanowić cenną pomoc w szukaniu posady, niemniej trzeba mieć świadomość, że urząd nie jest najlepszym źródłem ofert. Zdecydowanie więcej propozycji zatrudnienia znajdziemy na własną rękę w internecie. W tym wypadku warto postawić na renomowaną platformę rekrutacyjną. Powinna być popularna – czyli dawać dostęp do wielu ogłoszeń o pracę, wyłącznie aktualnych, a także bezpieczna oraz łatwa w obsłudze. Dobrym wyborem jest na przykład praca.pl. Jeśli założymy w tym serwisie bezpłatne konto, będziemy mogli brać udział w rekrutacjach wygodnie z poziomu strony, zmodyfikować swój profil kandydata, a nawet w kilku krokach stworzyć profesjonalne CV. Dobry portal pracy to nieocenione narzędzie, znacząco przyspieszające znalezienie etatu, bez wątpienia warto więc z niego skorzystać.