W jaki sposób stosuje się fungicydy?

Fungicydy mogą w dużym stopniu ochronić rośliny przed występowaniem grzybów, hamować ich rozwój.

Obecnie stosowane są najczęściej fungicydy w formie oprysku, może być to płyn lub też granulat przygotowany do sporządzenia zawiesiny wodnej. Możemy wybrać fungicydy, które działają na nasiona, wykonać zaprawę nasienną, która stworzy barierę dla grzybów już na samym początku, jak również wykorzystać fungicydy, które będą działały na powierzchni rośliny, na powierzchnię grzybów.

W jaki sposób stosuje się fungicydy?

Fungicyd Lekaro 80 WG w ochronie jabłoni

Fungicydy możemy stosować zapobiegawczo, jak również interwencyjnie, działanie prewencyjne będzie polegało na naniesieniu oprysku na glebę we wczesnym stadium rozwoju rośliny. Będzie to wówczas oprysk doglebowy, warto zatem zadbać o właściwe warunki pogodowe. W przypadku jeżeli gleba będzie zbyt wysuszona, wówczas przenikanie oprysku może być utrudnione, dlatego warto wybrać porę przykładowo po delikatnych opadach, kiedy gleba jest wilgotna, jednak nie może być zbyt mokra. Fungicydy będziemy stosowali także powierzchniowo, czyli na powierzchnię liści, łodyg oraz na powierzchnię grzyba. W tym przypadku będzie to zastosowanie interwencyjne po wykryciu zagrożenia.

Pojawienie się grzybów na roślinach może być zasygnalizowane przez charakterystyczne kropki na liściach oraz łodygach. Mogą mieć one różne kolory, mogą występować jako duże plamy, lub jako pojedyncze mniejsze plamki. Zidentyfikowanie koloru może pozwolić na określenie fungicydu, który będzie najlepszy w przypadku danego rodzaju grzyba. Możemy zastosować także fungicydy przeznaczone dla określonych gatunków roślin, przykładowo jeżeli w sadzie na jabłoni zauważymy parch, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie środek Lekaro 80 WG.

Fungicyd Lekaro 80 WG, z jego dokładną charakterystyką możemy zapoznać się na stronie http://uprawy.cedres.pl. Zawiera substancje czynną kaptan, jest to skuteczny środek stosowany w sadownictwie. Możemy zastosować go zapobiegawczo, w sezonie wykonujemy do 10 zabiegów w odstępie jednego tygodnia. Dzięki temu będziemy stosowali opryski w zależności od występowania grzybów, jego intensywności, aż do pokonania problemu.