Wypełniacze – wszystko, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji

Rynek medycyny estetycznej regularnie się powiększa i zyskuje popularność. Coraz więcej osób decyduje się na zabiegi takie jak powiększenie ust, modelowanie policzków czy usuwanie zmarszczek. Jednak temat wypełniaczy wciąż budzi wiele kontrowersji i krąży wokół niego wiele spekulacji. Co warto wiedzieć, przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu?

Nienaturalny wygląd?

Jest to oczywiście mit, jednak obawy są zrozumiałe. Nierzadko widzi się celebrytów, którzy padli ofiarą braku profesjonalizmu ze strony osoby przeprowadzającej zabieg. Nienaturalnie gładka twarz, napompowane usta czy policzki – to z pewnością może odstraszyć i zniechęcić do medycyny estetycznej. Prawda jest jednak taka, że dobrze przeprowadzony zabieg i dopasowanie odpowiedniej dawki substancji pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów. Więc jeśli zabieg będzie wykonywany w sprawdzonym miejscu i przez specjalistę, nie ma się czego obawiać.

Kwas hialuronowy to nie jedyny wypełniacz

Kwas hialuronowy jest co prawda najpopularniejszym i najczęściej stosowanym preparatem w medycynie estetycznej, ale nie jest jedyny. Faktem jest, że jest to on bardzo uniwersalny i można go stosować do policzków, ust, szyi, a nawet dekoltu. Jednak na rynku dostępnych jest wiele produktów, które w swoim składzie zawierają inne preparaty wypełniające. Dobór odpowiedniej substancji powinien być uwarunkowany indywidualnymi potrzebami pacjenta. Tylko dobrze dobrany wypełniacz spełni swoje zadanie i przyniesie pożądane efekty.

Czy wypełniacze powodują zesztywnienie twarzy?

Wiele osób twierdzi, że stosowanie preparatów wypełniających powoduje nieruchomość twarzy oraz problemy z mimiką i pokazywaniem emocji. Jest to mit i należy to bardzo wyraźnie podkreślić. Wypełniacze nie wpływają na zesztywnienie mięśni. Warunkiem jest oczywiście znowu odpowiednio dobrana dawka. Jednak jeśli zabieg jest przemyślany, takie konsekwencje są niemożliwe. Ta nieprawdziwa informacja często odstrasza i stawia medycynę estetyczną w złym świetle, przez co wiele osób rezygnuje zabiegów.

Zabiegi trzeba powtarzać przez całe życie

Kolejny i również często powtarzany mit. Raz wykonanego zabiegu nie trzeba powtarzać do końca życia. Oczywiście prawdą jest, że po pewnym czasie organizm metabolizuje substancje zawarte w wypełniaczach i efekty zanikają. Nie zobowiązuje to jednak to ciągłego powtarzania zabiegu. Wraz z zanikaniem efektów skóra wraca do swojego poprzedniego stanu, czyli do stanu sprzed zabiegu i w żaden sposób nie wpływa to na pogorszenie jej kondycji. W celu podtrzymania efektów należy regularnie powtarzać zabiegi, jednak jest to kwestią wyboru i preferencji, a nie przymusu.

Niektórzy nie powinni stosować wypełniaczy

Chociaż wypełniacze z reguły są bezpieczne i nie powodują negatywnych skutków ani zagrożeń, to nie każdy może, i nie każdy powinien je stosować. Przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegów to przede wszystkim ciąża i karmienie piersią, opryszczka, uszkodzone nerwy twarzowe, stany zapalne i infekcje skóry twarzy, skłonność do powstawania blizn przerostowych oraz ogólne osłabienie organizmu.

Wypełniacze przedłużają młody wygląd

Zabiegi wypełniające pozwalają zachować estetyczny i młody wygląd skóry na dłużej. Preparaty zawarte w tego typu produktach uaktywniają komórki i wspomagają syntezę naturalnego kolagenu. Regularne powtarzana kuracja wygładza zmarszczki i bruzdy, redukuje tak zwane „worki” pod oczami i poprawia ogólny wygląd skóry.

Medycyna estetyczna w formie wypełniaczy to z pewnością pomocne narzędzie w walce o młody i atrakcyjny wygląd skóry, jednak należy podejść do tematu bardzo ostrożnie. Przede wszystkim warto znaleźć sprawdzonego specjalistę, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i na jego podstawie dopasuje odpowiedni preparat oraz dawkę.