Kombajn Bizon – kultowa maszyna rolnicza

Fabryka Maszyn Żniwnych powstała w Płocku w 1970 roku i działała do 2004 roku, w tym czasie wyprodukowano wiele modeli kombajnów Bizon, które do tej pory są wykorzystywane przez polskich rolników. Kombajny Bizon sprzedawane były także na rynki zagraniczne, między innymi do Czechosłowacji, Syrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, a nawet do Brazylii i USA.

Kombajn Bizon – cechy charakterystyczne

Kombajn Bizon był produkowany w wielu modelach, wspólną cechą wszystkich był wydajny oraz wytrzymały silnik. Dowodem na to jest fakt, że maszyny do tej pory pracują na polskich polach. Cechą charakterystyczną był też osobliwy dźwięk wydawany podczas pracy urządzenia. Konstrukcja kombajnu Bizon umożliwiała utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym bez ponoszenia dużych kosztów. Najbardziej popularne modele to Z056, Z057 i Z058. Kombajn jest do tej pory bardzo popularny, a w sklepach rolniczych wciąż można znaleźć części zamienne do tej maszyny.

Kombajn Bizon – model Z056

Model kombajn Bizon Z056 został zaprojektowany w celu prowadzenia zbioru zbóż, rzepaku oraz roślin strączkowych. Należał do typu „Super”, był jednym z najpopularniejszych modeli w tej serii. W tym modelu istniała możliwość zamontowania adapterów, które umożliwiały rozszerzenie zakresu zastosowań. To rozwiązanie powodowało, że kombajn charakteryzował się modułowością umożliwiającą zastosowanie maszyny do wykonywania różnych prac rolniczych. Było to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, ponieważ nie było potrzeby zakupu innych maszyn rolniczych do zbioru np. roślin strączkowych lub trawy. Maszyna również mogła być wykorzystywana do koszenia trawy i koniczyny, a na indywidualne zamówienie producent zaopatrywał Z056 w rozdrabniacz słomy.

Kombajn Bizon Z056 został zaopatrzony w wysokoprężny silnik SW-400, o mocy 73,5 kW, czyli 100 koni mechanicznych. Pojemność zbiornika na ziarno wynosiła do 3 metrów sześciennych. Jego wysokość to 4 m, długość 14 m, rozpiętość hedera wynosiła o metr więcej niż szerokość urządzenia bez hedera, a ciężar maszyny to 7,7 tony. Z056 produkowany był od 1978 roku do 1994.

Najpopularniejszy model Z058

Model kombajnu Bizon Z058 zaopatrzony był w silnik o mocy 120 KM i pojemnik na ziarno 3,5 metra sześciennego. Przeznaczony do zbioru rzepaku, zbóż i innych roślin nasiennych, był najchętniej kupowanym modelem marki Bizon. Duża powierzchnia przedniej szyby umożliwia właściwą obserwację pracy maszyny. Przestronna kabina zapewnia komfortową pracę, nadmuchiwane powietrze oczyszczane jest przez filtr kabinowy. Nowsze modele zaopatrzone były w komputer pokładowy, który informował na bieżąco o wielkości skoszonych powierzchni, stratach ziarna, źle pracujących pasach oraz innych ważnych informacjach, można było także zamontować klimatyzację i ogrzewanie potrzebne do pracy w chłodniejszych porach roku.

Kombajn Bizon jest do tej pory niezwykle przydatny do pracy w rolnictwie i umożliwia wykonywanie wysokiej jakości pracy z niezwykłą precyzją. Najsłynniejsze modele wpisały się na stałe w krajobraz polskiej wsi, o jego popularności świadczy fakt, że słowo „bizon” używane jest zamiennie ze słowem „kombajn”.