Zabawa klockami Lego to nie tylko budowanie konstrukcji

Każdy rodzic, który szuka tego, co najlepsze w rozwoju mózgu i umiejętności dzieci, z pewnością widział w ostatnich latach podekscytowanie związane z klockami Lego.

Coraz więcej rodziców i wychowawców dostrzega możliwości uczenia się, jakie te małe, zazębiające się klocki mogą dać dzieciom. Zabawa z klockami konstrukcyjnymi, w tym klockami Lego, zapewnia początkującemu umysłowi pełne spektrum różnych korzyści. Niektóre z tych korzyści można znaleźć w zwykłych obszarach, takich jak matematyka, myślenie przestrzenne i wczesne umiejętności inżynierskie. Inne są bardziej zaskakujące, zwłaszcza umiejętności społeczne i językowe. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje dziecko pod względem wieku, zdolności i zainteresowań, korzyści płynące z zabawek konstrukcyjnych są odpowiednie dla każdego. Na pierwszy rzut oka możesz nie dostrzec oczywistego związku prowadzącego od zabawy konstrukcyjnej do lepszych umiejętności społecznych. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko bawi się z innymi dziećmi, czy osobno, rozwój ich umiejętności społecznych i komunikacyjnych odbywa się poprzez interakcję.

Gdy dzieci dłońmi manipulują i sprawdzają klocki, w ich chłonnych umysłach rodzą się nowe pomysły.

Budują w ten sposób myślenie przestrzenne, czyli zdolność do wizualizacji i planowania trójwymiarowych obiektów. Wraz ze wzrostem zrozumienia przestrzeni wokół siebie rosną zdolności przestrzenne dziecka. Kiedy dzieci układają klocki lego w stos, tworzą, łączą je razem i próbują ponownie, nie tylko budują prostą strukturę, ale także rozwijają swoje umysły. Dlatego czas, koszt i wysiłek, który zainwestowałeś w tę rozrywkę, to coś, co się opłaci, zwłaszcza gdy dzieci robią postępy w edukacji. Lego to świetny sposób na rozładowanie stresu i zaangażowanie się w znaczące i radosne rozmowy. Kiedy dzieci komentują swoje konstrukcje z Lego, rozwijają ważne umiejętności komunikacyjne, w tym zdolność wyjaśniania pomysłów, opisywania swojej pracy, mówienia o procesie i werbalizacji wyzwań, które napotykają po drodze.