Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Różnorodność gaśnic wynika z przede wszystkim z dostosowania poszczególnych typów do określonych substancji, które mają być gaszone. Jakie są rodzaje gaśnic? Jakie jest zastosowanie poszczególnych typów gaśnic?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Gaśnice rodzaje – czym się różnią?

Czy istnieją gaśnice do gaszenia metalu?

Gdzie kupić gaśnicę?

SPIS TREŚCI

  • Dlaczego istnieją różne rodzaje gaśnic?

  • Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

  • Gdzie kupić poszczególne rodzaje gaśnic?

Dlaczego istnieją różne rodzaje gaśnic? 

Ogień pochłania różne substancje i materiały, których reakcja na jeden środek gaśniczy może być skrajnie odmienna, a nawet niebezpieczna. Innymi słowy, nie ma jednej uniwersalnej metody tłumienia pożaru, o czym można się przekonać, zapoznając się z publikacją dostępną na stronie https://pol-poz.pl/gasnice-rodzaje. Jakie są rodzaje gaśnic?

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie 

Przed przystąpieniem do akcji gaśniczej bezwzględnie należy zapoznać się z oznaczeniami, znajdującymi się na obudowie gaśnicy.

Gaśnice rodzaje:

  • Gaśnice proszkowe ABC

Uniwersalne gaśnice używane do gaszenia pożarów klasy A (materiały stałe, takie jak drewno i papier), klasy B (ciecze palne, takie jak benzyna i olej) oraz klasy C (gazy palne, takie jak propan lub metan).

  • Gaśnice dwutlenkiem węgla (CO2)

Gaśnice CO2 są skuteczne w gaszeniu pożarów klas B i C. Są one szczególnie przydatne w miejscach, gdzie nie można używać wody lub proszku, z uwagi na obecność urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także niektórych substancji chemicznych.

  • Gaśnice wodne mgłowe

Gaśnice wodne są przeznaczone do gaszenia pożarów klasy A. Środkiem gaśniczym jest woda zdemineralizowana wyrzucana pod ciśnieniem za pomocą sprężonego gazu. Zastosowanie: drewno, papier czy tkaniny.

  • Gaśnice pianowe

Gaśnice pianowe są skuteczne w gaszeniu pożarów zakwalifikowanych, jako klasa A i B. Piana tworzy warstwę izolacyjną, która tłumi płomienie i zapobiega ponownemu zapłonowi.

  • Gaśnice piankowe alkoholoodporne (AR)

Gaśnice AR są specjalnie zaprojektowane do gaszenia pożarów klasy A i B, w których obecne są łatwopalne ciecze organiczne (np.alkohole), gdzie czynnikiem zapalnym są opary.

  • Gaśnice do metali

Gaśnice na bazie proszku metalu (np. proszek sodowy lub proszek metaliczny), są stosowane do gaszenia pożarów metali (magnez, tytan czy aluminium). Gaśnice eliminują reakcje chemiczne zachodzące na styku metalu i tlenu.

Gdzie kupić poszczególne rodzaje gaśnic?

Dobór odpowiedniej wymaga wiedzy z zakresu pożarnictwa oraz właściwości palnych poszczególnych materiałów i substancji. Z tego powodu zaleca się konsultację z przedstawicielem dystrybutora gaśnic lub funkcjonariuszem straży pożarnej. W żadnym przypadku nie wolno nabywać gaśnic noszących ślady użytkowania lub pozbawionych niezbędnych atestów.

Polecamy zakupy w profesjonalnych punktach np. https://sklep-ppoz.pl/Gasnice.