Rodzaje mąki do wypieku chleba

Pieczywo dostępne na naszym rynku przygotowywane jest najczęściej z mąki pszennej lub też żytniej, jednak coraz częściej możemy znaleźć chleby wypiekane z innych rodzajów mąki.

Przykładem może być mąka orkiszowa, która jest odmianą mąki pszennej, jest bardziej bogata w błonnik oraz białko, uznaje się, że jest bardziej zdrowa. Nie jest to zboże modyfikowane genetycznie, jest bardziej naturalne, z pewnością dużą zaletą jest zawartość wielu składników mineralnych, takich jak cynk, potas, żelazo, miedź, fosfor, zawiera także witaminę B6. Znajdziemy także pieczywo wykonane z mąki owsianej, która bardzo dobrze sprawdza się jako zamiennik mąki pszennej, jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, z pewnością nadaje pieczywu wyjątkowy smak. Innym pomysłem może być mąka jaglana, możemy użyć jej także do wyrobu słodkich bułek, różnego rodzaju babeczek, wyrobów słodkich. Produkty z takiej mąki są delikatne, kruche i bardzo smaczne. Możemy także spotkać wyroby z mąki gryczanej, najczęściej posiada ona domieszkę mąki pszennej, tak aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Posiada ona specyficzny posmak, ma kolor szarobrązowy, z całą pewnością jej zaletą są składniki odżywcze, zarówno witaminy jak i minerały. Jako że posiada niski indeks glikemiczny, z pewnością wybierze ją wielu klientów, nadaje się bardzo dobrze do ciast kruchych, różnego rodzaju placków czy naleśników. Rodzaje mąki do wypieku chleba

Coraz częściej także na półkach sklepów znajdziemy mąkę kukurydzianą.

Kukurydza jest rośliną coraz chętniej hodowaną przez polskich rolników, możemy w tym przypadku liczyć na dużą ilość witamin, beta-karoten. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, możemy użyć jej do produkcji różnego rodzaju wyrobów piekarniczych, bardzo dobrze sprawdzi się także jako mieszanka z mąką pszenną czy też żytnią do chleba. Mąka razowa zawiera otręby, jest to mąka charakterystyczna ponieważ jest ciemniejsza. Na bochenkach chleba znajdziemy oznaczenie, z jakiego rodzaju mąki został on wykonany, warto wybierać nowe smaki, pieczywo z innych mąk, niż pszenna. Całkiem możliwe, że trafimy właśnie na nasz nowy ulubiony smak, a dostarcza je coraz większa ilość piekarni. Z pewnością Piekarnia Łódź także może zaoferować różnego rodzaju wyroby z mąki innej niż pszenna czy też żytnia. Z pewnością warto ich spróbować, czasem są to także wyroby z dodatkiem miodu, czy też różnego rodzaju nasion.