W jaki sposób wybrać drzwi wewnętrzne dobrze izolujące dźwięk?

Wydawałoby się, że kwestia dźwiękoszczelności drzwi wewnętrznych w zasadzie nie istnieje. Wybierając drzwi do domu czy mieszkania kierujemy się najczęściej ich wyglądem. Zwracamy uwagę na to, czy zawiasy są felcowe, czy bez felcowe, przylgowe czy bez przylgowe, jakie mają kolory i zdobienia. Rzeczy, których nie widać często nie weryfikujemy. A jednak czy nie warto wyposażyć wnętrza naszego domu w przemyślane elementy, które znacznie podniosą codzienny komfort. Dźwiękoszczelność drzwi może okazać się niesamowicie istotna.

Akustyczna izolacja drzwi wewnętrznych – wyższy komfort i samopoczucie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że natężenie dźwięku obecne w naszych mieszkaniach mogą znacznie przełożyć się na to, jakie mamy samopoczucie. Hałas, dźwięki dochodzące do nas z zewnątrz będą wpływać na nas negatywnie i zakłócą spokój, a jeśli pracujemy w domu będą zwyczajnie przeszkadzały. Drzwi wewnętrzne o podwyższonej izolacji akustycznej będą wręcz zbawiennym elementem wyposażenia wnętrz. Jeśli chcemy zadbać o swoje dobre samopoczucie hałas nie powinien przekraczać 40 dB. Jeśli zdecydujemy się na standardowe drzwi wewnętrzne, czyli wypełnione tzw. „plastrem miodu”, nie zapewnimy sobie odpowiedniego wyciszenia. Dźwięki dochodzące do domu z „ulicy” mogą przekraczać nawet 90 dB., a skrzydło z „plastrem miodu” redukuje ten dźwięk zaledwie o 15-17 dB.

 

Dźwiękochłonność na odpowiednim poziomie zapewniają natomiast skrzydła drzwiowe, które wypełnione są pianką poliuretanowe czy też płytą otworo-wiórową. Są one cięższe od tych standardowych. Dlatego też muszą one być wyposażone we wzmocnioną ramę. Podwyższone właściwości izolacyjne są też nieco droższe. Jednak miejmy na uwadze fakt, że podwyższają one komfort życia.

 

Jeśli chcemy jeszcze mocniej wpłynąć na parametr izolacyjności akustycznej, zdecydujmy się na wspomniane już wyżej drzwi bez przylgowe. Mają one prostą krawędź, dzięki której po ich zamknięciu skrzydło ustawione jest w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. Wprawdzie tego rodzaju są nieco droższe, to nie tylko się one pięknie prezentują, ale zapewniają większą dźwiękoszczelność.