Bądź świadomy ekologicznie i ogranicz użycie plastiku

Głównym powodem, dla którego nie musimy współcześnie używać plastikowych worków na śmieci, jest to, że segregujemy odpady i w naszych śmieciach nie powinno znajdować się nic mokrego.

Ale jednak niektóre śmieci wygodnie jest zapakować w celu wyniesienia na śmietnik, dlatego też producenci zaczęli oferować worki na śmieci biodegradowalne i kompostowalne. Konwencjonalne plastikowe worki na śmieci są mocne, wodoodporne i dostępne w różnych rozmiarach. Niektóre z nich mają wygodne sznurki do zawiązywania. Ale większość ich zawartości to pierwotne tworzywa sztuczne wyprodukowane z paliw kopalnych, jak ropa lub gaz ziemny, które są zasobami nieodnawialnymi i w końcu ulegną wyczerpaniu. Poza tym ich produkcja przyczynia się do ogólnoświatowego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i plastikiem. Takie wyrzucone torby na śmieci nigdy nie ulegną biodegradacji i będą zalegały w środowisku naturalnym przez kilkaset lat, a nawet dłużej. Plastik z czasem ulegnie rozpadowi na coraz mniejsze fragmenty, które trafiają do dróg wodnych, a później do mórz i oceanów zanieczyszczając wodę i zagrażając zwierzętom morskim, które mogą zjeść plastik myląc go z pokarmem. W ten sposób również ludzie są narażeni na groźne zatrucia, spożywając ryby oraz owoce morza. W sprzedaży oprócz worków foliowych możemy także znaleźć worki na śmieci wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Chociaż wymagają one mniej pierwotnego plastiku w swojej produkcji niż tradycyjne torby, nadal zawierają trochę nowego plastiku, który w końcu trafi na wysypisko śmieci, gdzie praktycznie nigdy nie ulegnie biodegradacji. Często hurtownie oferujące ekologiczne worki na śmieci, środki czystości, chemię gospodarczą i sprzęt kuchenny, sprzedają mopy, wiadra, szczotki, papier do pieczenia, rękawice kuchenne, także gąbki kąpielowe czy do zmywania naczyń.

Gąbki i myjki do kąpieli ułatwiają nam dokładne mycie ciała poprzez lepsze rozprowadzenie mydła czy żelu pod prysznic.

W ten sposób szybciej usuniemy z ciała wszelkie zanieczyszczenia oraz martwy naskórek, a producent gąbek ma w ofercie wiele ich rodzajów i wielkości. Jednak niektóre kompostowalne worki na śmieci są wykonane z bio-tworzyw sztucznych. Torby takie są wykonane z połączenia skrobi roślinnej i innych tworzyw sztucznych, które mają certyfikat biodegradacji w dobrze zarządzanym przemysłowym zakładzie kompostowym. Jednak w warunkach beztlenowych na zwykłym wysypisku śmieci będą one wydzielały metan, podobnie jak inne materiały pochodzenia biologicznego. W rzeczywistości metan jest groźniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla, dlatego takie worki należy w odpowiedzialny sposób poddawać procesowi utylizacji. Dla własnej wygody można wybrać worki z wyprofilowanymi uszami, ponieważ producenci rzadko oferują worki ekologiczne ze sznurkami do zawiązywania, ze względu na ich inny skład, niż ma sam worek. Wybierając worki na śmieci należy kupować takie, które są nie tylko ekologiczne, ale również szybko i całkowicie ulegają rozkładowi, lub można je poddać recyklingowi. Idealną sytuacją dla czystości środowiska będzie, kiedy w ogóle nie będziemy potrzebowali używania reklamówek, torebek, czy worków na śmieci produkowanych z plastiku. Faktem jest, że nie ma magicznie idealnego sposobu na pozbycie się śmieci, ponieważ sama koncepcja produkowania śmieci nie jest przyjazna dla środowiska. Najlepszą opcją jest przede wszystkim próba ograniczenia ilości wytwarzanych przez nas odpadów. Jeśli kupujesz biodegradowalną lub kompostowalną torbę, być może będziesz musiał zrezygnować z niektórych wymyślnych funkcji, takich jak eliminacja zapachów czy wytrzymałe końce do wiązania. Jednak nie jest to niezbędne, aby worek na śmieci spełniał swoją rolę, a jest to przede wszystkim gromadzenie odpadków w domu czy firmie i przenoszenie ich do śmietnika. Możemy również zakupić reklamówki ekologiczne, aby jeszcze bardziej ograniczyć używanie plastiku. Pamiętaj, aby przed wyrzuceniem do worka ekologicznego i kompostowalnego czegokolwiek mokrego, osuszyć nadmiar wilgoci. Takie worki ulegają rozkładowi, a jeśli go zamoczymy, można ten proces przypadkowo przyspieszyć.