Wymagania dotyczące prawa jazdy

Kierowcy, którzy chcą prowadzić pojazdy powinni zdać egzamin państwowy, w przypadku samochodu osobowego jest to prawo jazdy kategorii B w przypadku motocykli kategoria A, samochody ciężarowe to C oraz E.

Najczęściej zdajemy egzamin na prawo jazdy kategorii B, wcześniej przechodzimy odpowiedni kurs, egzamin składa się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej.

Wymagania dotyczące prawa jazdy

Rodzaje uprawnień do prowadzenia różnych rodzajów pojazdów

W przypadku prawa jazdy na motocykle wyróżniamy także kategorię AM, w tym przypadku osoby które ukończyły 14 lat mogą kierować motorowerem czy też lekkim quadem. Kategoria A1 od 16 lat to uprawnienia na motocykl o pojemności silnika do 125 cm3, lub pojazd trójkołowy o mocy do 15 kW. Kategoria A2 jest dla osób dorosłych, uprawnienia do jazdy motocyklem o mocy do 35 kW. Prawo jazdy kategorii A możemy otrzymać w przypadku jeżeli co najmniej od dwóch lat posiadamy prawo jazdy kategorii A2, wymagane w tym przypadku jest ukończenie 20 lat, możemy dzięki temu kierować dowolnym motocyklem, quadami. Możemy także uzyskać uprawnienia B1, które przeznaczone są na dojazdy 4 kołowcami, czyli quadami które może by zrobić w wieku 16 lat.

Najpopularniejsza kategoria B dotyczy osób które ukończyły 18 lat, możemy kierować pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony poza autobusami, Możemy także prowadzić ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Kategoria C pozwala na kierowanie pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, może być to także ciężarówka, autobus, ciągnik rolniczy z przyczepą. Występuje także wiele różnych kategorii w przypadku aut ciężarowych, które dotyczą przykładowo przyczepy, najpopularniejsza z nich to C+E, dzięki temu możemy po ukończeniu 21 roku życia kierować pojazdem ciężarowym z przyczepą. Prawo jazdy kategorii D dotyczy autobusów oraz ciągników, Możemy także zdobyć uprawnienia, które będą pozwalały na prowadzenie tramwaju, czy też pojazdów specjalnych.

Obecnie w wielu miastach możemy zdać egzamin na prawo jazdy Częstochowa jest miastem gdzie możemy znaleźć się także szkoły jazdy, egzamin będziemy zdawali na miejscu. Należy odpowiednio przygotować się, także z zakresu teoretycznej wiedzy, obecnie należy podejść do egzaminu na komputerze, gdzie powinniśmy odpowiedzieć na wiele pytań związanych z prowadzeniem auta, przepisami drogowymi, należy wykazać się znajomością znaków drogowych pionowych oraz poziomych.