Na czym polega fizjoterapia?

Wbrew powszechnemu przekonaniu fizjoterapia to nie tylko ćwiczenia.

Podczas gdy główny segment tej dziedziny zajmuje się ćwiczeniami, które koncentrują się na sile, mobilności i łagodzeniu bólu, fizjoterapeuta może również zalecić leczenie, w tym korektę postawy, trening równowagi i koordynacji, kultywowanie prawidłowego chodu i rutyny łagodzące ból mięśni i stawów.

Na czym polega fizjoterapia?

Kto może skorzystać z fizjoterapii

Potrzeba fizjoterapii u każdej osoby jest wyjątkowa, żadne dwie osoby nie znajdą ulgi przy tej samej rutynie ćwiczeń czy terapii. Profesjonalny terapeuta ocenia historię medyczną pacjenta, zagłębia się w przyczynę problemu, a dopiero potem opracowuje metody leczenia, które modą pomóc rozwiązać problem z bólem czy mobilnością. Bycie cierpliwym i wytrwałym podczas sesji terapeutycznych oraz pilne przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty, to sposób na osiągnięcie trwałych rezultatów.

Fizjoterapeuci pomagają również w zrozumieniu pierwotnej przyczyny problemu i unikaniu nawrotów kontuzji. Interwencja fizjoterapeuty obejmuje również terapię manualną i ćwiczenia, poradnictwo dotyczące czynników ryzyka, edukację pacjenta w celu zapobiegania nawrotom w przyszłości i modyfikację zachowania. W przypadku pacjentów po udarze lub po operacji krążeniowo-oddechowej, fizjoterapię rozpoczyna się wcześnie, aby zapobiec utracie siły i funkcji pacjenta. Celem jest zapewnienie pacjentowi wszelkich usług niezbędnych do powrotu do poprzedniego poziomu funkcjonowania i prowadzenia normalnego życia.

Fizjoterapeuta Częstochowa może poprosić cię o wykonanie kilku ćwiczeń podczas pierwszej wizyty. Będzie to prawdopodobnie kilka podstawowych ruchów, które pomogą zobaczyć, jak twoje ciało zareaguje na rehabilitację i czy plan ćwiczeń spowoduje jakiś nieoczekiwany dyskomfort. Fizjoterapia ortopedyczna ma na celu pomóc pacjentowi odzyskać siłę mięśni, co może być konieczne po kontuzji, która uniemożliwiła korzystanie z niektórych mięśni. Niezależnie od tego, czy odniosłeś ostatnio kontuzję i potrzebujesz regeneracji sił po operacji, czy też od dawna cierpisz z powodu kontuzji i bólu, możesz być zaskoczony efektem, jaki mogą dać precyzyjne, ukierunkowane ćwiczenia wykonywane przez fizjoterapeutę.