Akupunktura – co to jest

Medycyna niekonwencjonalna pochodząca z Azji, zwłaszcza naturalna i tradycyjna medycyna chińska, stanowi nadal zagadnienie częściowo niezbadane, posiadające wiele tajemnic. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że metody opracowywane przez wieki, oparte na ziołach, masażach i nakłuwaniach, są skuteczne i coraz bardziej popularne na Zachodzie, gdzie dotychczas dominowała konwencjonalna medycyna oparta na lekach i chemii. Jednym z zabiegów prosto z medycyny chińskiej jest akupunktura. Czym dokładnie jest i na czym polega? Kto powinien ją stosować i jakie są jej zalety? To właśnie temat, który zostanie omówiony w dzisiejszym artykule.

Czym jest akupunktura?

Akupunktura, popularna w krajach Dalekiego Wschodu, to procedura polegająca na nakłuwaniu ciała w celu udrożnienia meridianów. Można ją najprościej opisać jako stymulację skóry w określonych punktach na ciele za pomocą cienkich igieł. Choć brzmi to złożenie, w rzeczywistości jest to proces stosunkowo prosty. Według medycyny chińskiej w naszym ciele znajdują się punkty akupunktury, przez które przepływa energia. Jednak z różnych powodów te punkty mogą ulec blokadzie, zaburzając przepływ energii w organizmie. Akupunktura działa poprzez wprowadzenie igieł w te punkty, co ma pomóc w odblokowaniu przepływu energii. W medycynie chińskiej wyróżniono 361 punktów akupunkturowych na ciele ludzkim.

Jak przebiega zabieg akupunktury?

Samo słowo „akupunktura” wywodzi się z dwóch łacińskich terminów: „acus” oznaczającego „igła” oraz „punctura”, co znaczy „ukłucie”. Ta nazwa bardzo trafnie oddaje naturę całego zabiegu. Osoba wykonująca akupunkturę wkłada cienkie igły w określone punkty akupunkturowe na ciele, które pokrywają się z meridianami, czyli torami energetycznymi. Ma to na celu uwolnienie energii i pobudzenie organizmu, co prowadzi do efektów terapeutycznych. Różne punkty akupunkturowe są powiązane z różnymi schorzeniami.

Metody nakłuwania w akupunkturze Choć w przeszłości, kiedy nie znano jeszcze igieł, stosowano ostre odłamki skał do nakłuwania ciała, obecnie używa się cienkich igieł ze stali nierdzewnej. Sposób nakłuwania igł zależy od długości igieł. Krótsze igły można nakłuwać ręcznie, natomiast w przypadku dłuższych igieł stosuje się specjalne prowadnice.

Czy zabieg akupunktury jest bolesny?

Podczas sesji akupunktury stosuje się cienkie igły, a pacjent może odczuć mrowienie, drętwienie lub delikatne pieczenie w miejscu nakłucia. Osoby wrażliwe mogą odczuć lekkie ukłucie.

Jak się czuje się po akupunkturze? Samopoczucie po akupunkturze jest indywidualne i zależne od osoby oraz jej stanu zdrowia. Często po pierwszych zabiegach pacjenci mogą odczuwać zmęczenie i senność. Po kilku sesjach akupunktura może działać relaksująco i przynosić ulgę, a nawet zwiększać poziom energii.

W jakich przypadkach pomaga akupunktura?

Akupunktura ma szerokie spektrum zastosowań, ponieważ punkty akupunkturowe są powiązane z różnymi narządami wewnętrznymi. W jakich przypadkach zaleca się stosowanie akupunktury?

 • Choroby ginekologiczne, zwłaszcza niepłodność.

 • Problemy z układem kostno-stawowym, w tym bóle kręgosłupa.

 • Migrenowe bóle głowy.

 • Stan zapalny zatok.

 • Infekcje dróg oddechowych.

 • Schorzenia układu oddechowego, w szczególności astma i inne choroby przewlekłe.

 • Zaburzenia emocjonalne, gdzie akupunktura ucha może stymulować produkcję endorfin. Warto podkreślić, że akupunktura nie jest odpowiednia w przypadku zaawansowanych chorób, terapii nowotworowej ani schorzeń immunologicznych. Chociaż może wspomagać leczenie nerwic i poprawiać jakość życia, nie ma potwierdzonych korzystnych efektów w leczeniu depresji, fobii ani schizofrenii.

Czy istnieją przeciwwskazania do akupunktury?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania do akupunktury. Są to:

 • Choroby układu oddechowego, zwłaszcza przewlekłe i zakaźne, takie jak czynna gruźlica.

 • Choroby skóry.

 • Zaawansowane wyniszczenie organizmu.

 • Choroby zakaźne.

 • Problemy z sercem, szczególnie u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

 • Choroby, które wymagają terapii farmakologicznej, według diagnozy lekarza. Akupunktura ma niewiele skutków ubocznych, a jej powikłania wynikają głównie z niewłaściwego użycia niesterylnych igieł.

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania igieł do akupunktury zachęcamy do zapoznania się z ofertą Acustore.