Jak otrzymuje się zielonkę?

W rolnictwie jako pasza powszechnie służy zielonka, są to pasze objętościowe, pełnią ważną funkcję w żywieniu przykładowo krów, trzody chlewnej, oczywiście mogą być do zielonki pochodzące z upraw trawy, mogą być te także zielonki pozyskane z pastwisk i dzikich łąk, czy też roślin motylkowatych.

Oczywiście można także wykorzystać zielonkę z innych roślin przykładowo obecnie w Polsce coraz częściej hoduje się w tym celu kukurydzę, warto zwrócić uwagę iż rośnie na dość wysoko, dzięki temu będzie zapewniała dość wysokie plony.

Jak otrzymuje się zielonkę?

Jak działa sieczkarnia?

Naturalnie będziemy potrzebowali odpowiednich maszyn rolniczych które będą w stanie szybko zebrać plony z dość dużych areałów. Do tego celu mogą służyć wyspecjalizowane sieczkarnie, są to pojazdy podobne do kombajnów jednak posiadają nieco inne przeznaczenie. W tym przypadku rośliny będą zgarniane, a następnie są podcinane, rozdrabniane na końcu powstaje z nich zielonka. Naturalnie bezpośrednio z tego rodzaju sieczkarni zielonka może być przekazywana do wozu który będzie podpięty do ciągnika w dzięki temu prace będą przebiegały z pewnością bardzo szybko.

W tym wypadku możemy znacznie usprawnić pracę, zielonka będzie powstawała od razu po ścięciu, zatem możemy ominąć jeden z elementów czyli wykorzystanie stałej sieczkarni, oczywiście następnie zielonkę możemy przykładowo owinąć folią, stworzyć z niej duże bele. Będą służyły do tego specjalne prasy, które wykorzystując nacisk mogą zwinąć zielonkę w bele, następnie jest ona owijana folią. W tego rodzaju bele mogą być przechowywane na polu czy też w stodole. Oczywiście sieczkarnia jest to dość skomplikowane urządzenie, rośliny będą na początku podcinane, następnie będą przechodziły przez specjalne noże gdzie powstanie pocięta zielonka, następnie będzie transportowana na zewnątrz do przykładowo specjalnego wozu. Oczywiście w tego rodzaju maszynach może zepsuć się wiele różnych części, warto pamiętać iż czasem awaria może doprowadzić do zatrzymania maszyny.

Obecnie możemy łatwo zakupić części do sieczkarni za pomocą internetu, przykładowo na stronie internetowej https://adleragro.pl/sklep/80-czesci-do-sieczkarni znajdziemy wiele różnych części które mogą pozwolić na szybką naprawę sieczkarni, umożliwi to podjęcie pracy zaraz po naprawie.