Sól epsom, właściwości, zastosowanie

Sól epsom jest nieorganicznym związkiem chemicznym o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych, przeciwbólowych i przeciwgrzybiczych. Może być stosowana w lecznictwie oraz w kosmetologii, przyjmowana doustnie oraz zewnętrznie. Najczęściej dostępna jest w postaci gruboziarnistych kryształów, podobnych do soli kuchennej.

Zastosowanie kosmetyczne soli epsom to głównie jej zbawienny wpływ na cerę trądzikową, która poprzez nadmierny łojotok wytwarza zbyt dużą ilość sebum, zatykającego pory, a tym samym będącego przyczyną pojawiania się nieatrakcyjnych zmian. Znakomicie działa również na włosy jako preparat, poprawiający ich strukturę oraz przeciwdziałający powstawaniu łupieżu. Zapobiega łamliwości włosów.

Sól epsom do kąpieli

Sól epsom o działaniu przeciwbólowym wykorzystywana jest w lecznictwie bólu stawów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz jako środek, wspomagający działanie układu nerwowego. Dzięki kąpieli z dodatkiem soli epsom można pozbyć się odczucia stresu oraz przewlekłego zmęczenia. Dzięki zawartości magnezu doskonale redukuje stres i zmęczenie oraz wpływa na szybką regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. W opinii specjalistów ze sklepu iZdrowiej oferującego sół epsom https://www.izdrowiej.pl/sol-epsom-siarczan-magnezu Kąpiel solankowa świetnie wpłynie na układ krążenia oraz stan skóry. Pomoże pozbyć się obrzęków i bólu mięśniowego. Wpływa na zmniejszenie ciśnienia krwi, obniżając ryzyko zawału serca.

Dzięki właściwościom odkażającym, sól epsom używana jest jako środek czyszczący na niektórych powierzchniach. Znakomicie przeciwdziała insektom. Wspomaga odchudzanie oraz przyspiesza gojenie się ran. Regeneracja naskórka jest dzięki niej szybsza i przebiega w doskonałym efektem wizualnym.

Stosowanie soli epsom wymaga ostrożności, gdyż nadmierna jej ilość może spowodować biegunkę lub wymioty. Posiada działanie przeczyszczające, obniżające ciśnienie. Soli epsom powinny unikać osoby, cierpiące na schorzenia nerek, kobiety ciężarne i karmiące. Jak każdy produkt może powodować działanie pozytywne, jak i negatywne. Warto szczegółowo zapoznać się z dawkowaniem produktu oraz nie przekraczać zalecanej, dobowej ilości soli epsom w diecie oraz jako składnik produktów kosmetycznych.