Taśma led – czy zawsze jest taka sama?

Wykorzystanie taśm led jest coraz bardziej powszechne.

Dla przeciętnego użytkownika wszystkie rozwiązania tego typu wydają się dość podobne, ale wystarczy zajrzeć do dowolnego sklepu z takim asortymentem. Różnorodność produktów wykorzystujących technologię LED jest dość duża i oprócz prostych modułów o małej mocy spotyka się bardzo długie, elastyczne taśmy świecące na różne kolory. Im bardziej zaawansowane, tym rzadziej pojawiają się w zwykłych domach, chociaż dostępność ich jest coraz większa i zakupy obecnie są dość łatwe.
Przeciętny sklep oferujący taśmy led ma zróżnicowany asortyment – każdy produkt dostępny na wirtualnych bądź rzeczywistych półkach jest szczegółowo opisany, zarówno pod względem parametrów, jak i możliwego zastosowania. Dzięki temu użytkownik trafiający do sklepu z zamiarem zakupu mniej więcej widzi, jaka taśma led pasuje do konkretnego miejsca i jakie możliwości oferuje. Szczegóły dotyczą na przykład mocy diod, barwy emitowanego światła, długości taśmy – pojedyncze elementy, czyli moduły led są raczej krótkie, ale profesjonalne taśmy mają po kilkadziesiąt lub kilkaset metrów i do tego można je łączyć. Łatwo wyobrazić sobie, jak duże daje to możliwości w tworzeniu ciekawych kompozycji świetlnych w domu, na zewnątrz czy też w różnych pomieszczeniach przemysłowych.

Wyjątkową zaletą modułów i taśm led jest ich duża energooszczędność.

Takie elementy zużywają bardzo mało prądu, a zapewniają wysoką atrakcyjność oświetlanych powierzchni i mogą działać całą dobę. Nawet kolorowa taśma led nie zużywa dużo energii, a gwarantuje naprawdę ciekawe efekty w miejscu zastosowania. Możliwe jest praktycznie dowolne łączenie taśm, oczywiście jeśli będą tego samego typu. Dzięki temu także można osiągnąć bardzo oryginalne rezultaty. Zamierzając efektownie kształtować przebieg taśmy, należy nabyć taką, która jest wystarczająco elastyczna – większość umożliwia pewne zmiany kształtu, ale niektóre są dostosowane zwłaszcza do takich działań.