Uprawa zbóż i zagrożenia roślin uprawnych

Uprawa zbóż to jeden z fundamentów rolnictwa.

Należy jednak pamiętać, że o rośliny uprawne trzeba odpowiednio dbać. Istotne jest nie tylko ich nawadnianie czy też właściwe przygotowanie gleby, ale również zadbanie o ochronę przed licznymi zagrożeniami i chorobami wywoływanymi przez bakterie i grzyby. Zagrożeniem dla zbóż uprawnych są również szkodliwe owady, a także niechciane rośliny rosnące dziko, czyli chwasty. Takie rośliny będą zabierać z gleby wodę i składniki odżywcze niezbędne zbożu do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Przekłada się to na mniej zadowalające plony.

Uprawa zbóż i zagrożenia roślin uprawnych

Problemy z roślinami uprawnymi i skuteczna walka z nimi

W dzisiejszych czasach, rolnicy mają dostęp do wielu nowoczesnych środków odpowiedzialnych za ochronę roślin przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli chodzi o chwasty to skuteczną ochronę stanowią herbicydy. Są to preparaty działające selektywnie, czyli atakują konkretne rodzaje chwastów nie stanowiąc jednocześnie żadnego zagrożenia dla roślin uprawnych. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do walki ze szkodliwymi insektami, czyli owadami, które zjadają liście doprowadzając do obumierania roślin.

Jeśli mowa o środkach ochronnych to bardzo ważną rolę we współczesnym rolnictwie odgrywają również fungicydy, czyli środki odpowiedzialne za zwalczanie grzybów z upraw. Jednocześnie nie wpływają one niekorzystnie na same uprawy. Warto więc je stosować profilaktycznie oraz po zauważeniu plam na liściach lub łodygach, które świadczą o tym, że roślina została zaatakowana przez grzyby. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, w okresie dużych opadów.

Więcej informacji na temat typowych zagrożeń roślin uprawnych i sposobów ich zwalczania, można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie http://rolnikablog.5web.pl/typowe-zagrozenia-dla-upraw-zboz/. Warto dowiadywać się jak najwięcej na ten temat. Dzięki temu możliwa będzie skuteczna ochrona upraw i zapewnienie sobie jak najlepszych plonów.