Alternatywa dla słomki plastikowej

W lecie pijemy dużo wody i różnego rodzaju napojów, często też korzystamy ze słomek, najpopularniejsze są słomki plastikowe, które oczywiście są lekkie praktyczne i tanie w produkcji.

W każdym markecie możemy kupić paczki kilkudziesięciu słomek które po wykorzystaniu po prostu się wyrzuca. Ilość słomek wykorzystywanych co roku jest bardzo duża, dlatego też stanowią one poważny problem. Obok plastikowych butelek czy siatek w jakie pakujemy zakupy są odpadami których nie można ponownie wykorzystać, dlatego też zalegają na składowiskach. Już sama produkcja plastiku jest niekorzystna dla środowiska ze względu na używane do produkcji półprodukty, takie jak plastyfikatory. Słomki po użyciu mogę rozkładać się nawet przez 500 lat. Plastik rozpada się na mniejsze części przez wiele lat dlatego jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza jeżeli drobinki dostaną się do wody. Są zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, przykładowo w morzach i oceanach ryby zjadają plastik myląc go z pożywieniem, następnie te same ryby trafiają na nasze stoły.

Dlatego też poszukuje się alternatywy dla opakowań plastikowych, napoje mogą być sprzedawane w opakowaniach szklanych, a w sklepie zakupy możemy zapakować do torby papierowej.

Podobnie ze słomkami, coraz częściej słomki plastikowe zastępowane są przez słomki papierowe. Papier nadaje się do recyklingu, kompostowania i jest biodegradowalny. Dlatego też coraz częściej wykorzystywane są papierowe słomki. Podobnie jak słomka plastikowa, papierowa słomka jest słomką jednorazowego użytku, jednak jej wyprodukowanie pochłania mniej środków, pamiętajmy że przy produkcji oprócz oczywistych materiałów zużywana jest także energia elektryczna czy woda. Warto jednak pamiętać iż słomka papierowa z czasem zacznie namiękać wodą, mimo to jest bardziej ekologiczna niż słomka wykonana z plastiku. Można coraz częściej spotkać także słomki bambusowe, wykonane z materiału naturalnego, są bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem ekologicznym, słomki wykonane z roślin bardzo dobrze się rozkładają.