Informacje dla uchodźców z Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie wiele milionów Ukraińców utraciło dach nad głową, wielu z nich znalazło schronienie na terenie krajów Unii Europejskiej.

Obecnie mogą oni znaleźć wiele informacji na różnych serwisach, które informują o sytuacji na Ukrainie, możemy znaleźć tam także adresy miejsc, gdzie można uzyskać pomoc.

Jak znaleźć pomoc w internecie E-Ukraina.pl

Na terenie Ukrainy działa wielu wolontariuszy, którzy dostarczają żywność oraz odzież dla osób najbardziej potrzebujących. Wolontariusze pomagają także w ewakuacji, znalezieniu punktów, w których można znaleźć pomoc. Oprócz pomocy państwowej zaangażowane są także stowarzyszenia, fundacje, firmy oraz osoby prywatne. Na stronach internetowych możemy znaleźć telefony kontaktowe, adresy internetowe, gdzie znajdziemy informacje dotyczące przykładowo przewozu oraz znalezienia baz noclegowych dla uchodźców. Na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej działają punkty, które pomagają, znajdują zakwaterowanie. Jest to także pomoc w znalezieniu szkół dla dzieci, szkolenia językowe, jak również pomoc w przypadku znalezienia pracy.

W internecie znajdziemy wiele kanałów ukraińskich, które informują o bieżącej sytuacji, dzięki czemu uchodźcy mogą zapoznać się z materiałami w ich ojczystym języku. Wiele materiałów można znaleźć na YouTube, są ogólnie dostępne, można znaleźć tam informacje na temat toczonych walk, pomocy humanitarnej, jak również punktów, gdzie mogą zgłosić się uchodźcy. W Polsce powstało wiele serwisów informacyjnych dla uchodźców, często są to serwisy także w języku ukraińskim, gdzie można znaleźć wiele informacji dotyczących działań zbrojnych, bezpieczeństwa w poszczególnych miastach, jak również informacje dotyczące pomocy, jaką mogą uzyskać na terenie Unii Europejskiej. Wiele osób z Ukrainy poszukuje także bliskich, mogą kontaktować się z odpowiednimi organami w Polsce, jak również skorzystać z serwisów internetowych, mediów społecznościowych.

Jednym z portali, na którym można znaleźć informacje na temat trwającego konfliktu zbrojnego, pomocy humanitarnej, jest E-Ukraina.pl. Jest to serwis zamieszczający najnowsze informacje dotyczące wydarzeń na Ukrainie, znajdziemy tu wiele filmów, artykułów dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez działania wojenne.