Wielkanocne ozdabianie domu

Wielkanoc to dla Polaków jedne z najważniejszych świąt. Obchodzimy je bardzo uroczyście spotykając się w rodzinnym gronie. Aby podkreślić wyjątkowość tego czasu staramy się wprowadzić wielkanocny nastrój również do naszych domów i mieszkań. Święta Wielkanocne przypadają zwykle na początek wiosny, dlatego dekoracje na tę okazję dobrze jest połączyć z wiosennymi akcentami. Jakie kolory powinny dominować w okresie wielkanocnym w naszych domach? Podpowiadamy jak udekorować wnętrza aby było stylowo i z klasą. 

 

Wiosenny salon pełen kwiatów

Dekorując dom na święta Wielkanocne urządzamy jednocześnie aranżację wiosenną, gdyż okres ten przypada zwykle na początek wiosny. Część ozdób śmiało będzie można zostawić na kolejne tygodnie, gdyż przywoływać one będą głównie wiosenny klimat. Najbardziej popularną ozdobą świąteczną są bukiety wiosennych kwiatów takich jak tulipany, forsycje, a także gałązki bazi. Możemy je wstawić do wazonu układając barwne kompozycje jak również uformować jako stroik. Forsycje, z racji tego że rosną na długich gałązkach można również wstawić do wysokiego, wąskiego wazony i utworzyć z nich “drzewko”. Ozdobione zawieszonymi na nim kolorowymi jajeczkami będzie stanowiło barwną i radosną dekorację salonu. Komody do pokoju to doskonałe miejsce na ustawienie stroików z mchu lub rzeżuchy. Najładniej prezentują się kompozycje ułożone na szerokich paterach, udekorowane wielkanocnymi akcentami – barankiem, pisankami. Na wielkanocny stół również doskonale sprawdzi się stroik z zasianej wcześniej rzeżuchy. Warto zaangażować dzieci do przygotowania stroików i wielkanocnych ozdób. Obserwowanie jak kiełkują i rosną ziarenka rzeżuchy, zraszanie jej wodą może stanowić ciekawe zadanie nawet dla najmłodszych dzieci. Na stole idealnie sprawdzą się również wielobarwne pisanki. Można je wykonać na ugotowanych jajkach w formie pisanek , kraszanek, wyklejanek. Dla młodszych dzieci można zakupić styropianowe jajka i pozwolić im dowolnie je pokolorować.

 

Wielkanocne ozdabianie domu

Wielkanocne dekoracje kuchni

W kuchni również warto postawić na wiosenne i wielkanocne akcenty. Dobrym rozwiązaniem jest wymiana przedmiotów, które na co dzień używamy na takie, które stworzą wiosenny klimat. Mogą to być kubki lub filiżanki w wiosennych kolorach, pojemniki na kawę czy herbatę z motywem wiosennym lub wielkanocnym. Wiele osób lubi taką właśnie formę sezonowego ozdabiania domu, zaznaczając przy tym klimat danej pory roku. W sklepach znajdziemy mnóstwo wzorów i kolorów naczyń kuchennych z motywami poszczególnych pór roku lub świat. Jako ozdoba okna sprawdzą się zawieszone na cienkich żyłkach kolorowe, styropianowe pisanki. Na szerokim parapecie znajdzie się miejsce na nieduży stroik z mchu lub rzeżuchy. Jeżeli posiadamy w kuchni stół to możemy ustawić na nim niewielki wazon z bukietem forsycji lub wymienić podkładki na takie z motywem florystycznym.

 

Świąteczna odsłona drzwi wejściowych

Warto zadbać o oprawę drzwi wejściowych a jeśli posiadamy schody i większy podest przed wejściem to dekorację całego wejścia. Na drzwiach doskonale będzie wyglądał wieniec z naklejonego na okrągłą formę mchu, zdobiony kolorowymi pisankami ze styropianu. Na schodach najlepiej będą prezentowały się donice z posadzonymi, wiosennymi kwiatami – żonkilami lub krokusami. Ciekawym rozwiązaniem jest także wymiana klasycznych donic na kosze wiklinowe w różnych kształtach i wielkościach. W jednym, dużym koszu z rączka możemy ułożyć udekorowane, styropianowe lub plastikowe pisanki.

 

Jakie kolory warto wprowadzić do aranżacji wiosennych?

Jak wiadomo kolory jakimi się otaczamy mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Wiosenne, jasne , pastelowe kolory dodają energii do działania i sprawiają, że czujemy się pozytywnie nastawieni do rzeczywistości. Wiosenne i Wielkanocne akcenty potrafią wprowadzić radosny klimat po szaroburym okresie zimowym. Przede wszystkim warto kierować się naszymi upodobaniami. Jeśli nie lubimy koloru zielonego i żółtego to nie aranżujemy wnętrza w tym barwach tylko z racji zbliżających się świąt Wielkanocnych.